Rulandské šedé

9.6.2021
O víně
Vinařství Bukovský

Odrůda Rulandské šedé vznikla pupenovou mutací z odrůdy Rulandské modré v Burgundsku, odkud se rozšířila po celé Francii, zvláště do Champagne.

Ve světě známé nejčastěji jako Pinot Gris. Pinot pochází z francouzského pin, protože šiška piniové borovice připomíná tvar hroznu pinotu. Rulandské šedé je také zajímavé tím, že přestože se jedná o bílé víno, barva hroznu je skoro modrá, přesněji šedomodročervená. 


Historie

Z Burgundska ji do střední Evropy přivezl císař Karel IV. ve 14. století spolu s Rulandským modrým.  Svůj název získala Rulanda díky kupci - J. S. Rulandovi ze Spayeru., který v roce 1711 našel několik keřů ve zpustlé zahradě ve Falcii a dal podnět k jejímu rozšíření.

  

Označení “Rulandské” v češtině však není příliš vhodné, neboť se tato odrůda pěstovala dávno před narození pana Rulanda. Označení Rulandské bílé a Rulandské modré je scestné, neboť s těmito odrůdami neměl pan Ruland nic společného.


Původní český název je Roučí šedé. Do české Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1941 pod názvem Burgundské šedé, název Rulandské šedé odrůda získala až v roce 1993, uvádět se smí ale i Pinot Gris.Pěstování

V České republice je pěstováno na ploše 1014 ha, z toho v České oblasti na 50 ha, na Moravě je největší výměra v mikulovské podoblastí (302 ha), dále ve velkopavlovické podoblasti (237 ha).


Proti napadení chorobami je méně odolná. Má jemnou slupku bobulí, která bývá napadená plísní šedou. 

Rulandské šedé vyžaduje dobré polohy pro pěstování. Extraktivní látky se nejlépe tvoří v hlinitých půdách. Nesnáší mělké a suché písčité půdy.Víno

Rulandské šedé poskytuje dobrou surovinu k získání vína s přívlastkem. Ve velmi teplých ročnících může mít málo kyselin. Aroma vína může být ovocně-květinové s typickou chlebovinku, mohou se objevit sladké hrušky, karamel až med. Hozny se nemohou dlouho nakvášet, jinak víno získá vysokou barvu, kterou můžete najít například u naší Rulandy šedé 2018. 


V našem vinařství naleznete tyto Rulandy šedé:

Rulandské šedé 2020

Ve vůni zelené jablíčko, šťavnatá kyselinka, citrusy a v chuti pak grapefruit, hrušky.  Chuť v závěru přechází až do medově nasládlé dochuti. Jistě to bude příjemný společník na narozeninových párty nebo při konzumaci něčeho sladkého. Rulandské šedé 2020 v e-shopu.


Rulandské šedé 2019 

Extraktivní suché víno zlatavé barvy a plné nasládlé ovocné vůně. Ve víně Vás osloví chuť manga a zralých hrušek na typickém medovém pozadí. V hebké dochuti se projevuje vyšší extrakt daný výraznou ročníkovou vyzrálostí. Rulandské šedé 2019 v e-shopu.


Rulandské šedé 2018 

Díky 48 hodinové maceraci na rmutu má víno výrazný lososový odstín a plnou chuť. Spontánní fermentace divokých kvasinek udělala jemnější charakter chuti a vůně. Rulandské šedé 2018 v e-shopu.


Rulandské šedé 2017 

Polosladké víno z výběrově vyzrálých hroznů kvalitní ročníkové sklizně. Jemnou karamelově - vanilkovou vůni výrazně osvěženou červeným pomerančem doprovází decentní kouřovitost. V chuti je patrný zralý angrešt a broskve na pozadí šťavnatých citrusů a lehké santalové dřevitosti. Víno zakončuje dlouhý medový, bylinkově kořenitý závěr. Rulandské šedé 2017 v e-shopu.


Bedna plná Rulandy

V této bedýnce najdete samé Rulandy. Je hlavně zaměřena na Rulandu šedou, kterou můžete porovnat mezi čtyřmi ročníky. Doplnili jsme ji ale i Rulandou bílou a Rulandou modrou v cuvée s Blauburgerem. Bedna plná Rulandy v e-shopu.


Odběr novinek

Děkujeme a budeme Vás obratem kontaktovat
Něco se nepovedlo. Prosím napište nám na info@vinarstvibukovsky.cz. Děkujeme