Korek vs. šroubovací uzávěr

19.8.2021
O víně
Vinařství Bukovský

Nedávno jsme ve stories na Facebooku a Instagramu řešili uzávěry lahví.

A výsledky?

Ty nás potěšily. Korek je pro určitou část z vás stále důležitým znakem kvality, ale milujete rituál otevírání lahví. Tomu naprosto rozumíme. Člověk se maličko popere s termokapslí, pak se s otvírákem zavrtá do korku a i když je to neslušné, myslím, že si všichni užíváme zvuk lehkého lupnutí, kdy korek vytáhneme. Šroubovací uzávěr berete jako super vynález pro určitou pohodlnost a praktičnost. To taky chápeme, sami občas někde zapomeneme vývrtku a tento typ uzávěru nás nejednou zachránil.

Máme radost, jak to vnímáte, máme to dost podobně. Oba uzávěry tady mají své místo a každá z variant má nějaké pro i proti. Korek bojuje hlavně s nutností skladování lahví vleže, aby nevysychal a vína mohla zrát. A taky s možností vady ve víně-pachuť po korku. Šrubovací uzávěr zase bojuje s nálepkou špatného vína, i když je to velmi praktický uzávěr i s možností skladování lahví ve stoje.

Od roku 2019 sesnažíme vína rozdělit pro lehčí orientaci do dvou skupin. Bílá a růžová vína,která jsou lehká a svěží najdete v průsvitné lahvi se šrubovacím uzávěrem. Jsou ideálním parťákem třeba na piknik nebo na posezení s kamarády, prostě na takovou tu pohodu.

Na e-shopu můžete najít například Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Aurelius nebo růžovou Frankovku a Cabernet Moravii.

Lehká bílá vína se šroubovým uzávěrem

Naopak bílá vína, u kterých cítíme potenciál pro zrání v lahvi, plníme do tmavých lahví a dáváme je pod korek. Můžou sloužit jako pravý dárek pro vínomilce. A červená vína? Ta chceme nechat pod korkem všechny. Nespěcháme na ně při výrobě (nejeden červený rmut jsme lisovali až po 6měsících) a chceme jim dát čas i v lahvi. I pro vás je tato kombinace velmi důležitá, rádi vyjdeme vstříc.

Zrání v lahvi si zaslouží například Rulandské šedé, cuvée Veltlínského zeleného & Sauvignonu a samozřejmě všechna červená vína.

Červená vína plánujeme jen s korkovým uzávěrem

Za fotky moc děkujeme Irči.

Odběr novinek

Děkujeme a budeme Vás obratem kontaktovat
Něco se nepovedlo. Prosím napište nám na info@vinarstvibukovsky.cz. Děkujeme