Chardonnay

18.5.2021
O víně
Vinařství Bukovský

Původ se jen odhaduje, pravděpodobně vzniklo volným křížením Rulandského modrého s odrůdou Haunisch (Gouais blanc).

Historie

Odedávna se pěstovalo ve Francii, hlavně v oblasti Champagne a Burgundska pod názvem Pinot blanc Chardonnay a dlouho se ztotožňovalo s odrůdou Rulandské bílé. V roce 1896 Chardonnay a Rulandské bílé vyhlásili za samostatné odrůdy.

Tato odrůda je rozšířena po celém světě. Pěstuje se celkem na asi 175 tisíc ha a je tím osmou nejrozšířenější odrůdou na světě. 

Ve Státní odrůdové knize je zapsáno od roku 1987.


Pěstování

V České republice se pěstuje na ploše 973 ha, z toho v České oblasti na 18 ha, na Moravě je největší výměra v mikulovské podoblastí (332 ha), dále ve velkopavlovické podoblasti (316 ha). V našem vinohradě je to na ploše 2 ha.

Je docela náročné na pěstování. Díky dřívějšímu rašení je náchylné na mrazy. Má rádo slunečné polohy, hlinité půdy s vyšším obsahem vápníku. 

Víno

Patří mezi nejoblíbenější odrůdy. Při výrobě vína je možno využít různé moderní i původní technologie. Hodí se pro technologii “barrique” a je základem k výrobě kvalitních šumivých vín. Vína poskytuje plná, harmonická s vyšší intenzitou aromatických látek než odrůda RB. Vůně připomíná jablko, žlutý meloun, ananas až banán nebo med. Víno je vždy velmi plné, někdy v mládí s výraznějšími kyselinami. Víno se hodí pro slavnostní příležitosti k pokrmům s bílým masem, ke smetanovým omáčkám, k paštikám a plodům moře.

V naší nabídce najdete tato Chardonnay:

Rulandské bílé & Chardonnay 2019

Cuvée odrůd Rulandské bílé a Chardonnay vás osloví svojí aromatikou exotického ovoce s tóny zralých hrušek. Chuti dominují tóny banánu, zralých broskví a ananasu ve spojení s medovým pozadím a citrusovou svěžestí podpořenou šťavnatou kyselinkou. Víno bylo kupážováno krátce po fermentaci. Rulandské bílé & Chardonnay 2019 v e-shopu.

Rulandské bílé & Chardonnay 2019


Chardonnay 2018

Přívětivě kořenité víno charakterizuje nevtíravý podíl květinově broskvového buketu. Svěží kyselinku doplňuje výrazná dochuť připomínající banán, vyzrálé hrušky a exotické ovoce. Chardonnay 2018 v e-shopu.

Chardonnay2018


Chardonnay & Pinot blanc 2017

Cuvée odrůd Rulandské bílé a Chardonnay dozrálých do ideální pozdně-sběrové a výběrové cukernatosti. Víno osloví svojí aromatikou exotického ovoce s tóny přezrálých hrušek. Chuti dominují tóny banánu, zralých broskví a ananasu ve spojení s medovým pozadím a citrusovou svěžestí podpořenou šťavnatou kyselinkou. Víno působí hladce a harmonicky. Chardonnay & Pinot blanc 2017 v e-shopu.

Chardonnay & Pinot blanc 2017


Děvín & Chardonnay 2016 

Suché víno připravené scelením výběrově vyzrálých odrůd jejichž charakter se vzájemně doplňuje a utváří chuťově přitažlivou kompozici z níž je patrný odrůdový rukopis jednotlivých vín. Víno má příjemnou tramínově ovocitou aromatiku, v níž lze vystopovat charakteristickou čajovou růži a vůni fialek ve spojení se zralým mangem, hruškami či banány. Plné tělo je hýčkáno příjemnou kořenitostí doplňující celkově toto jedinečné víno. Děvín & Chardonnay 2016 v e-shopu.

Děvín & Chardonnay 2016


Chardonnay 2015

Suché víno z výběrově vyzrálých hroznů s cukernatostí moštu 24 °NM. Přívětivě kořenité víno charakterizuje nevtíravý podíl květinově broskvového buketu. Svěží kyselinku doplňuje výrazná dochuť připomínající banán a vyzrálé hrušky. Chardonnay 2015 v e-shopu.

Chardonnay 2015


Oslavíte Mezinárodní den Chardonnay (27. 5.) se skleničkou této odrůdy?

Odběr novinek

Děkujeme a budeme Vás obratem kontaktovat
Něco se nepovedlo. Prosím napište nám na info@vinarstvibukovsky.cz. Děkujeme