Aurelius

9.6.2021
O víně
Vinařství Bukovský

Odrůda, která vznikla v České republice a je kříženec Neuburského a Ryzlinku rýnského.

Historie

Tato odrůda byla vyšlechtěna Ing. Josefem Veverkou a Ing. Františkem Zatloukalem. Josef Veverka zahájil šlechtění v roce 1953 ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích, odkud však musel v roce 1959 z politických důvodů odejít. Ve své práci pak pokračoval ve Šlechtitelské stanici v Perné u Mikulova


Do Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1983. 


Název odrůdy připomíná zásluhy římského císaře Proba na rozšíření révy vinné na Moravu. Marcus Aurelius Probus (232-282) vládl v letech 276-282 a mimo jiné zrušil zákaz vysazování révy v provinciích za Alpami. Římané pravděpodobně vysázeli révu v kraji pod Pálavou, jak o tom svědčí nález vinařských nožů. Jednalo se pravděpodobně o jednotku náležející pod ležení Vindobona. Pěstování

V České republice je pěstován na ploše 44 ha, z toho v České oblasti na 0,25 ha, na Moravě je největší výměra v mikulovské podoblasti(14,7 ha), dále ve velkopavlovické podoblasti (13,1 ha).


Aurelius kvete později, a tak většinou netrpí na poškození mrazem. Není náročný na půdu, nejvhodnější je půda sušší a chudší, má rád sluníčko. Odolnost odrůdy proti chorobám je ale velmi nízká. Průměrně dosahuje cukernatosti nad 20 °NM.Víno

Aurelius poskytuje kvalitní, plná vína charakteristicky podobná Ryzlinku rýnskému s intenzivnějšími aromatickými látkami, s vyšší kořenitostí. Barva typového vína je zelenožlutá, vůně nese ovocito-květnaté tóny kdoulově-lipové, chuť je plná,svěží, harmonická, s výraznějšími kyselinami, jemně kořenitá. Ve vůni a chuti můžeme hledat jablko, hrušku, meruňku, broskev, citronovou kůru a koření. 
Z našeho vinařství můžete ochutnat následující vína:

Aurelius 2020 

Šťavnaté víno s chutí po černém rybízu, s příjemným zbytkovým cukrem a vyváženou kyselinkou. 


Aurelius 2019 

Suché víno s medově minerálním buketem a nevtíravou kořenitostí. Ve vůni je výrazná lípa a medový meloun. V chuti lze vystopovat hrušky a zralou limetku. Celkově vyvážené, harmonické víno s výtečným lahvovým potenciálem. Aurelius 2019 v e-shopu.


Aurelius 2018 

Suché víno, v chuti je plné, s mírným nasládlým dojmem a nacházíme tam typicky podzimní ovoce (hrušky, jablka). Aurelius 2018 v e-shopu.


Aurelius 2017 

Suché víno z velmi vyzrálých hroznů charakterově blízké Ryzlinku rýnskému s ovocnou vůní lesních jahod, angreštu a lípy. Plnou chuť, podepřenou výraznější kyselinkou, provází dochuť kompotovaného angreštu. Toto víno se macerovalo čtyři dny na rmutu, proto má tak výraznou slámovou barvu. Aurelius 2017 v e-shopu.


Aurelius 2015

Suché víno, v chuti jemné, s mírně nasládlým dojmem. Aurelius 2015 v e-shopu.


Odběr novinek

Děkujeme a budeme Vás obratem kontaktovat
Něco se nepovedlo. Prosím napište nám na info@vinarstvibukovsky.cz. Děkujeme